[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/db/mysqli.php on line 43: mysqli_connect() [function.mysqli-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50545 Library:50636
Zobacz wątek - planimetria

planimetria

Tutaj możesz poruszyć dowolny problem matematyczny. Potrzebujesz pomocy przy zadaniu domowym, a może sam chcesz pomóc innym? Pisz!

planimetria

Postprzez Monika sobota, 18 września 2010, 19:49

W trójkącie równoramiennym ABC |AB|=24 i |AC|=|BC|= 12. W trójkąt ten wpisano kwadrat DEFG, tak że bok DE jest zawarty w podstawie trójkąta, a wierzchołki F,G należą do ramion trójkąta. Oblicz długość boku tego kwadratu
Monika

planimetria 2

Postprzez Monika sobota, 18 września 2010, 19:54

oto inne trudne zadanie, któremu nie mogę podołać ;/

W trójkącie równoramiennym ABC |AB|=16 i |AC | = |BC|= 10.W trójkąt ten wpisano prostokąt DEFG , tak że bok DE jest zawarty w podstawie trójkąta a wierzchołki F, G należą do ramion trójkąta.W tym, prostokącie |DE| : |EF|= 6 : 1. Oblicz długości boków tego prostokąta.
Monika

planimetria 3

Postprzez Monika sobota, 18 września 2010, 20:09

zad 3

W trójkąt ostrokątny ABC, w którym |AB|= 8 oraz wysokość |CH| = 6 , wpisano kwadrat DEFG , tak że bok DE jest zawarty w boku AB, a wierzchołki F, G należą do boków AC i BC Oblicz pole tego kwadratu.

Wybaczcie, ale po dłuższym zastanowieniu stwierdziłam, że nie mogę rozwiązać tych zadań więc wpisze je w tym poście, żeby nie spamić tematów

zad 4

w trapezie ABCD w którym AB|| CD i |AB| = 2|CD|, punkt "O" jest punktem wspólnym przekatnych trapezu.Oblicz stosunek pola trójkąta ABO do pola trapezu

zad 5

w trójkącie prostokątnym Ctg jednego z kątów ostrych jest równy 2.Oblicz stosunek promienia koła opisanego na tym trójkącie do promienia koła wpisanego w ten trójkąt.

zad 6

W koło wpisano kwadrat, a następnie w ten kwadrat wpisano koło.Wartość bezwzględna różnicy pól tych kół jest równa 8 \pi cm^2 .Oblicz pole kwadratu

zad 7

w trójkącie równoramiennym ramię o długości 30 cm jest nachylone do podstawy pod kątem którego sinus jest równy 0,6.Oblicz odległość środka koła wpisanego w ten trójkąt od wierzchołków podstawy

Wiem, że jest tego trochę ale serio nie mogę sobie z tym poradzić ;/
Monika

Re: planimetria

Postprzez Epsilon środa, 22 września 2010, 13:48

Witaj Moniko, zadań jest dosyc dużo i z tego co widzę ich rozwiązania są dosyc pracochłonne.
Z całą pewnością w zadaniu pierwszym dany trójkąt nie istnieje, ponieważ nie jest spełniony warunek trójkąta
(12+12 > 24).
W zadaniu drugim, trzecim i siódmym korzystamy z twierdzenia Pitagorasa oraz podobieństwa trójkątów.
Natomiast zadanie 4,5 i 6 to tylko wzory podstawione do ilorazu.

Dla przykładu rozwiążmy zadanie 6.

oznaczmy:
a-długośc boku kwadratu
r- długośc promienia okręgu wpisanego w kwadrat
R-długośc promienia okręgu opisanego na kwadracie
d-długośc przekątnej kwadratu,

Po wykonaniu odpowiedniego szkicu można zauważyc, że

Natomiast

Zatem

"Wyjaśnienia powinny być tak proste jak jest to możliwe, ale nie prostsze" Albert Einstein
Epsilon
Site Admin

Powrót do Forum matematyczne (only matematic problems)