[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/db/mysqli.php on line 43: mysqli_connect() [function.mysqli-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50545 Library:50636
Zobacz wątek - Równanie.

Równanie.

Tutaj możesz poruszyć dowolny problem matematyczny. Potrzebujesz pomocy przy zadaniu domowym, a może sam chcesz pomóc innym? Pisz!

Równanie.

Postprzez mloda środa, 20 stycznia 2010, 21:43

Witam!
Mam pewnien problem z zadaniem.Dla Was zapewne banalny,a mnie zmusił do główkowania ii niestety nic mądrego nie wymyśliłam.Mam rówanie:
1/3=x^2/(4-x)(8-x) no i szczerze mówiąc to udało mi się tylko wytworzyć:

1/3=x^2/32-12x+x^2 i tutaj właśnie moim głównym problemem jest to X^2... wiem,że nie mogę skrócić przez x^2,bo jest dodawanie.Próbowałam pomnożyć przez mianownik,ale wtedy pojawia mi się 1/3x^2.. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć tak "łopatologicznie" jak mam w takich sytuacjach postępować?Wynik,który otrzymałam nie jest zgodni z odpowiedzią.
Bardzo proszę o pomoc!Z góry dziękuję i pozdrawiam;)
mloda

Re: Równanie.

Postprzez Epsilon środa, 20 stycznia 2010, 21:56

Miałaś na myśli równanie ???
Jeżeli tak, to:
1. Zawsze gdy niewiadoma (x) jest w mianowniku trzeba określić dziedzinę, czyli zbiór, w którym równanie ma rozwiązania.
W tym przypadku, to:
czyli

2. Rozwiązujemy równanie.
W tym przypadku można na "krzyż":

Po przekształceniach otrzymasz równanie kwadratowe: , które należy rozwiązać tradycyjnie ze wzorów.

3. Sprawdzamy, czy otrzymane rozwiązania należą do dziedziny.
W tym zadaniu rozwiązania to: .
Oba różne są od liczb 4 i 8 zatem do dziedziny należą i są rozwiązaniami równania wyjściowego.
"Wyjaśnienia powinny być tak proste jak jest to możliwe, ale nie prostsze" Albert Einstein
Epsilon
Site Admin

Postprzez mloda środa, 20 stycznia 2010, 22:39

Bardzo dziękuję za pomoc.Jeżeli to zadanie da się rozwiązać tylko za pomocą równan kwadratowych to chyba mam prawo nie wiedzieć,bo jeszcze ich nie brałam;)
mloda

Postprzez Epsilon środa, 20 stycznia 2010, 22:48

Jeżeli nie miałaś jeszcze równań kwadratowych, to zobacz http://www.korki24h.pl/index.php?page_id=39.
Jeżeli będziesz miała jakieś problemy, to pisz śmiało :P
"Wyjaśnienia powinny być tak proste jak jest to możliwe, ale nie prostsze" Albert Einstein
Epsilon
Site Admin

Postprzez mloda środa, 20 stycznia 2010, 23:38

Dziękuję,rzucę okiem.To równanie wyszło mi,gdy robiłam zadanie z chemii i szczerze mówiąc to nie wpadłabym na to,że tego nie brałam i myślałam,że znowu mnie coś "ominęło" z matematyki.Teraz to mi trochę ulżyło!;)
mloda

Powrót do Forum matematyczne (only matematic problems)